01 luty 2016

Dlaczego warto stosować kosmeceutyki, które nie mają w swoim składzie olejów mineralnych - Renlive i Rejuve?

Olej mineralny uzyskuje się podczas destylacji ropy naftowej. Jest bezwonny, tani i odporny na jełczenie, co powoduje, że jest popularnym składnikiem wielu kosmetyków. Skóra go nie wchłania, co daje uczucie długotrwałego natłuszczenia i izoluje od negatywnego wpływu środowiska zewnętrznego.

Ale jego działanie ma także skutki uboczne: warstwa oleju mineralnego zatyka pory, co utrudnia odpływ z nich potu i substancji tłuszczowych, a to z kolei powoduje  powstawanie zaskórników i zapalenie mieszków włosowych. Stwarza także dogodne warunki dla rozwoju bakterii beztlenowych odpowiedzialnych za ropne zmiany trądzikowe. Następnie utrudnia usuwanie wraz z potem zbędnych produktów przemiany materii oraz wchłanianie innych obecnych w kosmetyku korzystnych dla skóry substancji.

Skóra, której przez dłuższy czas dostarcza się kosmetyków na bazie oleju mineralnego - szybciej się przesusza, ponieważ pokryta nieprzepuszczalną warstwą przestaje produkować własne ochronne związki lipidowe. Usuwanie ze skóry oleju mineralnego wymaga silniej działających drażniących środków myjących, co doprowadza do stanów zapalnych i infekcji. Nieprawidłowo oczyszczony olej mineralny może także wywoływać reakcje fototoksyczne. W składzie kosmetyków substancja ta występuje jako:

  • olej mineralny

  • parafina i olej parafinowy

  • wazelina

  • wosk parafinowy

Podobnie do olejów mineralnych działają także inne pochodne ropy naftowej - oleje silikonowe, które dają efekt jedwabistej gładkości i połysku, ale bardzo trudno usunąć je z powierzchni ciała.